Prema posljednjem izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma, BiH je na 111. mjestu po konkurentnosti gospodarstva, izjavila je rukovoditeljica Centra za makroekonomiju i unaprjeđenje poslovanja u Privrednoj komori Republike Srpske Olivera Radić.

Ona je novinarima u Banjaluci prije konferencije "Bisnode bridge", koja je organizirana s ciljem povezivanja gospodarstvenika iz regije i unaprjeđenja gospodarske suradnje u narednoj godini, rekla da se poduzeća u Srpskoj i BiH svakodnevno susreću sa različitim problemima kada je posrijedi poslovni ambijent i opterećenja koja moraju podnijeti.

Prema njenim riječima, usprkos velikim problemima i opterećenjima, Republika Srpska i BiH imaju uspješne gospodarstvenike i gospodarska društva koja rade na svom unaprjeđenju, ulažući u razvoj.

Radićeva je podsjetila da Privredna komora Republike Srpske realizira projekt certifikacije gradova sa povoljnim poslovnim okruženjem, pri čemu se u općinama i gradovima radi na uspostavljanju povoljnog poslovnog okruženja i odgovarajućeg gospodarskog ambijenta koji predstavlja stimulans za unaprjeđenje konkurentnosti gospodarstva.

"Banjaluka i Bijeljina su certificirane, dok je Prijedor u procesu predcertifikacije. U procesu certifikacije nalaze se i Teslić, Gradiška, Laktaši, Mrkonjić Grad, Doboj, Ugljevik i Trebinje", dodala je Radićeva.

Ona je pojasnila da je certifikacijom predviđeno unaprjeđenje i jačanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave, a suština je da se gospodarstvo uključi u lokalni ekonomski razvoj.

Direktor firme "Bisnode BH" Špela Redjko rekla je da poduzeća iz Republike Srpske i BiH imaju znanje i infrastrukturu kojima mogu biti konkurentni na tržištima zemalja regije, piše Manager.ba.

Ona je pojasnila da je cilj održane konferencije povezivanje gospodarstvenika, prepoznavanje poslovne okoline BiH i poslovnih prilika, unaprjeđenje poslova, te fokusiranje na razvoj poslovanja za sljedeću godinu.

Prema njenim riječima, na konferenciji sudjeluju predstavnici poduzeća iz Slovenije, Srbije, Hrvatske i Republike Srpske, BiH.

Konferenciju su organizirali Privredna komora Republike Srpske i europska bonitetska kuća "Bisnode BH"