Pomoćnik federalne ministrice finansija Hajrudin Hadžimehanović potvrdio je Feni da će predstavnici Vlade FBiH, Saveza samostalnih sindikata BiH i Udruženja poslodavaca FBiH danas na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju FBiH razmatrati predložene zakone o porezu na dohodak i doprinosima.

"Novim zakonskim rješenjima predviđa se proširenje porezne osnovice oporezivanjem toplog obroka, prevoza i regresa, a sve u funkciji smanjivanja stopa doprinosa koje opterećuje poslodavce", kazao je Hadžimehanović.

Topli obrok oporezovan je u zemljama u bližem i daljem okruženju, te Vlada smatra da mora biti oporezovan i u BiH. Također, mijenjat će se stopa poreza, koja je trenutno jedinstvena za sva primanja iznad 300 KM, prenosi Akta.ba

Intencija dvaju reformskih poreznih zakona je da se harmonizira sistem obračuna poreza i doprinosa, svi poslodavci dovedu u jednak položaj, te da se osigura održivost izvanbudžetkih fondova.

O tome će konačan stav zauzeti Udruženja poslodavaca FBiH na sjednici Upravnog odbora, koja je zakazana za danas.

To udruženje ranije je ukazivalo da se treba zaštiti glavni dio realnog sektora gdje su ujedno radnici s nižim plaćama.

U sadašnjoj strukturi kod primanja od oko 500 do 600 KM otprilike 50 posto je sudjelovanje koje se nije dosad oporezovalo, a to su neoporeziva primanja kroz topli obrok, naknadu za prevoz, regres.

"Kada se sve to oporezuje i kada se odbiju doprinosi radnik će manje dobiti. Od predlagača zakona očekujemo da vidimo „ko gubi, a ko dobija?“ donošenjem navedenih zakonskih rješenja", kazao je Feni predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović.

Predloženi zakon o doprinosima predviđa smanjenje stopa doprinosa, ujednačavanje obuhvata osnovice na nivou BiH (sa RS), obuhvat svih obaveznih osiguranja za razliku od postojećeg Zakona.

Proširenje porezne osnovice kroz oporezivanje naknada iz radnog odnosa koje nemaju karakter plaće i uvođenje progresivnih stopa kod oporezivanja dohotka propisuje se novim zakonom o porezu na dohodak s ciljem ravnopravnije raspodjele poreznog tereta.

Donošenjem pravilnika o primjeni tog zakona planirano je da se detaljnije urede: oporezivi i neoporezivi prihodi, način utvrđivanja oporezivog dohotka, principi utvrđivanja dohotka, obaveze i prava poreznih obveznika i poreznog agenta, kao i postupak utvrđivanja poreza na dohodak

Analizu zakona i procjenu njihovog uticaja na privredu BiH, radnike i poslodavce uradila je Privredna komora Federacije BiH, te je dostavila predlagaču zakona i Vladi Federacije BiH.