Dok se održavaju zajedničke sjednice Vlade Srbije i Vijeća ministara BiH na kojima se raspravlja o futurističkom projektu izgradnje željeznice od Sarajeva do Beograda, preko Zvornika, u isto vrijeme intenzivno teku radovi takozvane južne pruge ili, bolje rečeno, pruge koja je kralješnica FBiH, od Sarajeva do Ploča.

Trenutačno se izvode radovi na dijelu dugom 36 kilometara između glavnog grada BiH i Bradine. Radovi su započeli ovog ljeta, a izvođači su GCF-Generale Costruzioni Ferroviarie iz Rima i bh. kompanija Hering d. d. Široki Brijeg (članica Komore Grada Mostara).

Ukupna vrijednost radova je 25,5 milijuna eura, a projekt je financiran u okviru regionalnog projekta obnove željeznica u BiH, uz pomoć dviju velikih europskih razvojnih banaka, EBRD iz Londona i EIB iz Luksemburga.

Podsjećanja radi, remont pruge od Konjica do Bradine završen je 2010. godine, a prošle godine završena je obnova pruge na dionici od Čapljine, granični prijelaz s Hrvatskom, do Konjica, a u tijeku je obnova preostalih 36 km pruge od Bradine do Sarajeva. Spomenuta pruga rađena je prije 40 godina. Remontom ove dionice južna pruga od Sarajeva do Hrvatske bit će kompletno obnovljena. Svakako je najzahtjevniji posao na ovoj dionici remont tunela "Ivan", koji je dugačak tri kilometra.

Na tunelu se rade iznimno važne i hitne intervencije uklanjanja uskog grla kako bi se poboljšala njegova funkcionalnost i prohodnost. Trenutačni profil tunela ne odgovara gabaritima tereta i vagona koji će prolaziti s obzirom da se tunel i pruga nalaze na koridoru Vc, koji se završava u Pločama.

Također, na spomenutih 36 km bit će urađena kompletna sanacija gornjeg stroja pruge što podrazumijeva kompletnu zamjenu tračnica, pragova i tucanika, kao i djelomične radove na donjem stroju pruge. Treba podsjetiti na činjenicu da ovaj željeznički teretni promet na ovoj dionici izravno doprinosi konkurentnosti pojedinih industrija u BiH, poput Aluminija Mostar, Mittal Steela Zenica, GIKIL-a Lukavac, Klasa Sarajevo, ali i naftnih derivata Energopetrola, Ine.

Izostajanje opsluživanja ovih teretnih tokova željeznicom predstavljao bi izravan financijski udar na gospodarstvo. S druge strane, ova pruga može imati odgovarajući značaj u opsluživanju turističkih tokova osovinom Sarajevo – Mostar – Ploče, uključujući zračne luke Sarajevo i Mostar.

Pored remonta pruge bit će obnovljena i cjelokupna signalizacija, a radovi bi trebali biti gotovi do travnja 2016. Hrvatska i BiH usko surađuju u teretnom prometu, a HŽ Cargo je glavni partner u prijevozu sa Željeznicama FBiH. Najviše se prevozi rasuti teret, proizvodi od čelika i željeza te ostale vrste roba, kao što su šećer, cement, petrol koks i dr.

Valja istaknuti i kako je vidljiv porast prijevoza na relaciji Ploče – Sarajevo. Tako je u 2013. prevezeno dva milijuna tona robe, dok je u prošloj godini realizirano 2,3 milijuna tona", podaci su kojima raspolaže HŽ Cargo. I dalje ostaje problem prijevoza putnika od Sarajeva do Ploča koji trenutačno vlakom mogu putovati samo do Čapljine.

Komora/ABCportal