U sklopu projekta "Boljim poslovnim okruženjem do više radnih mjesta", pokrenuta je kampanja "Manji nameti, veći dometi" čiji je cilj uspostavljanja registra parafiskalnih nameta u BiH, kako bi javno bile dostupne informacije o parafiskalnim izdvajanjima na svim razinama, općinskim, kantonalnim, entitetskim i državnim.

U sklopu kampanje pokrenuta je web stranica-registar nameta (www.poslovnookruzenje.ba) na kojem se transparentno mogu pronaći informacije o "bazi prepreka za poslovanje", "parafiskalnim nametima" koji opterećuju privredu, te "baza problema malih poljoprivrednih proizvođača".

Najveće prepreke za razvoj biznisa u Bosni i Hercegovini su visoki troškovi poslovanja, pristup financijama i nizak kvalitet rada institucija.

Trenutno, aktuelne prepreke su visine i kaotično uvođenje parafiskalnih obaveza od strane raznih institucija i razina vlasti, neadekvatnost programa podrške za razvoj biznisa i poljoprivrede te nedostatak poduzetničke/investicijske klime.

Projekt provode Udruženje za poduzetništvo i posao LiNK Mostar i Nezavisni biro za razvoj (NBR) Gradačac/Modriča.

Predsjednik Udruženja za poduzetništvo i posao “Link” Mostar, Tomislav Majić, rekao je da je moguće stimulirati poslovno okruženje u BiH, otvoriti veći broj radnih mjesta, zadržati mlade koji žele da napuste BiH, ali i privući veći broj investitora.

Jedna od takvih mjera je analiza i ukidanje nepotrebnih parafiskalnih nameta, taksi i naknada, koji utječu na negativan trend u privredi.

Izvršni direktor udruženja Nezavisni biro za razvoj (NBR) Gradačac, Enver Sarvan, rekao je da na razini Federacije BiH imamo 2.758 različitih nameta, a na nivou Republike Srpske još 346”.

Sarvan je istaknuo da također, postoje još i parafiskalni nameti na državnoj razini, kantonalnoj, općinskoj razini čije sudske prakse nisu međusobno usklađene.

Kampanje se provode u sklopu Programa održivosti civilnog društva u BiH (CSSP programa), kojeg podržava Američka agencija za međunarodni razvoj – USAID u BiH.