Energetska konferencija koja obuhvaća regulatorne i financijske aspekte s kojima se suočavaju tvrtke i potencijalni investitori kada je u pitanju realizacija obnovljivih projekata i pružanje pristupa najbolje prakse za njihovu realizaciju, održana je u Mostaru.

Voditelj razvoja obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti Elektroprivrede HZ HB Miroslav Nikolić kazao je novinarima uoči konferencije da to poduzeće koristi hidroenergiju te razvija ostale vidove obnovljivih izvora energije.

Spomenuo je vjetroelektranu "Mesihovina" čija je vrijednosti oko 81 milijun eura, a koja bi trebala biti puštena u rad krajem godine.

"Želimo naravno izgraditi i druge izvore obnovljive energije, kao što je crpna hidroelektrana "Vrilo" i ostalih desetak projekta koji su u različitim fazama razvoja", naglasio je Nikolić koji se na današnjoj konferenciji osvrnuo na probleme i rizike prilikom realizacije tih projekta.

Predsjednik Gospodarske komore Grada Mostara Vjenceslav Leko ocijenio je kako u Mostaru postoje veliki financijski i zakonski nedostaci s kojima se potencijalni investitori suočavaju.

Naglasio je nefunkcioniranje Gradske uprave i kako je kazao, "tihi bojkot" za sve veće stvari.

"Postoji strah politike za svim većim projektima što nas koči i ne dopušta nam ići naprijed", kazao je prvi čovjek mostarske Gospodarske komore.

Prema njegovim riječima, energetika je trenutačno u Europi i svijetu nositelj razvoja.

Eldar Hukić, koji je govorio ispred FERK-a, smatra kako je potrebno skratiti procedure i vrijeme za dobivanje pojedinih dokumenata te da treba intenzivno raditi na promjeni kompletne procedure kako investitori ne bi morali stalno kopirati i ovjeravati iste dokumente.

Dodao je kako BiH može mnogo toga ponuditi kad je riječ o obnovljivim izvorima energije.

Video možete pogledati na slejdećem linku:

Na konferenciji je također predstavljeno najnovije izdanje publikacije "Focus on Energy" koja pruža sveobuhvatan pregled trendova i izazova energetskih sektora u jurisdikcijama Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

Inače, Mostarsku energetsku konferenciju organizirao je Odvjetnički ured Karanović & Nikolić, u suradnji s članovima odvjetničkih komora u Bosni i Hercegovini, Fondacijom Konrad Adenauer Stiftung i Gospodarskom komorom Grada Mostara