Drvni klaster Hercegovine u suradnji sa Hrvatskim drvnim klasterom jučer je organizirao tematsku konferenciju ''Centar izvrsnosti za drvo – korak do EU sredstava i izazovi i prilike drvne industrije BIH''.

Konferencija je organizirana kao rezultat stalne suradnje DKH s Hrvatskim drvnim klasterom kako bi se naglasila važnost šumarstva i drvne industrije u BiH.

Predsjednik Drvnog klastera, Zdravko Vojvodić, kazao je prisutnima kako je drvna grana zanemarena u BiH iako je 54 posto površine pod šumom.

Vojvodić je naglasio važnost osnivanja centra izvrsnosti za drvo za obuku u drvnoj industriji jer takvih škola u BiH nema dok u razvijenim europskim zemljama se drvo kao sirovina iskorištava na najbolji mogući način. Vojvodić je kazao kako je osiguran prostor za Centar izvrsnosti za drvo te kako je sljedeći korak apliciranje za EU fondove kroz koje postoji mogućnost umrežavanja sa drugim zemljama EU od kojih mogu steći iskustvo.

Ivica Pašalić predsjednik Udruženja drvno prerađivačke industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori kazao je kako je došao kao potpora kolegama u Hercegovini u želji da prenese iskustva osobito s naglaskom na organiziranja tvrtki, udruženja u obliku klastera i komora budući da imaju iskustvo rada svog Udruženja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.
''Ono što mi radimo jest izrada strategija i lobiranju s nositeljima vlasti za interesne industrije. Posljednje što smo radili je izmjena sporazuma temeljem kojeg je dogovoreno da Hrvatska drvna industrija kupuje sirovinu od Hrvatskih šuma”, kazao je Pašalić.

Jozo Bejić tajnik Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta kazao je kao je ovo ministarstvo do sada za poticaj malog i srednjeg gospodarstva sukladno zakonu izdvojilo u razdoblju 2004.-2016. oko 66 500 tisuća maraka, od toga za razvoj poduzetničke strukture oko 18 milijuna maraka.

Gospodarska /Privredna komora Grada Mostara kao privatna udruga poduzetnika uvijek se zalaže da se sve šanse za gospodarski razvoj iskoriste te tako i podržava ideju osnivanja Centra izvrsnosti za drvo.
Jens Mueller, CIM ekspert pri GKM-u, kazao je kako ova inicijativa može biti neka vrsta prototipa za buduću bolju situaciju na tržištu rada budući da obrazovni sustav uopće nije usklađen s potrebama tržišta. Nama nedostaje kadrova osposobljenih za specifična zanimanja i za stvarnu potrebu tržišta rada kazao je Mueller te dodao da GKM čak može i zamisliti suradnju sa ostalim sektorima gospodarstva kako bi ova ideja postala još atraktivnija.