Predstavnici Gospodarske  komore grada Mostara(GKM) , Jens Mueller , Vedran Milićević i Saša Rosić- Milinković boravili su u općinama Žepče, Tešanj i Teslić  u Bear regiji (područje poslovne izvrsnosti) gdje su posjetili Lokalni ekonomski forum općine Žepče, Razvojnu agenciju Žepće d.o.o i  različite kompanije u ovoj regiji.

BEAR regija je područje poslovne izvrsnosti  te razvojna inicijativa Teslića, Tešanja i Žepća-tri lokalne zajednice s izuzetno dinamičnim privatnim sektorom.  U ovom području poslovne izvrsnosti  poduzeća surađuju s politikom što je dovelo do relativno manje nezaposlenosti te dolaskom brojnih internacionalnih poduzeća na ovo područje.
Nastanak BEAR regije i  ekonomskog razvoja  najviše je ostvaren uz pomoć ProLocal programa koji je unaprijeđen kroz "Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)  GmbH" uz konkretne mjere potopre za lokalnu samoupravu te brendiranje ove regije.   Ono  što radi GIZ  tim  predvođen  s  Karin Rau ovdje u BiH je zaista zadivljujuće.

Predstavnici GKM-a, Jens Mueller  i Vedran Miličević su se kroz posjetu općine Žepče informirali o razvoju poslovanja u Žepču, Tešnju i Tesliću te o pozadini uspješnosti  gospodarskog razvoja ove regije.  Razgovarali su i s direktoricom Razvojne agencije Žepće, Brankom  Janko, koja im je kazala kako se  njihov rad bazira na suradnju općine i lokalne zajednice.
Ta suradnja je primjerice u Žepču institucionalizirana u okviru Lokalnog ekonomskog foruma.
Kako su domaćini kazali članovima Gospodarske komore Mostar, situacija je dosta slična i Tesliću.  Tu se redovito sastaju ekonomska vijeća koja se sastoje od  11 poduzeća te 8 općina.  Prema izjavi Dragana Mišića , šefa odsjeka za razvoj općine Teslić, prepreke koje se ovdje izlažu nemaju samo deklarativni karakter, štoviše želja je da se ti prijedlozi i primjene.  Za primjer dobre suradje vlasti naveo je kako im je  u pripremi papirologije i kupnji terena za tvornicu koja će se još širiti, pomogla općina.

Zar ovo nije savršen primjer uspješnog dijaloga između poduzeća i općina ?

Povodom posjete Tešnju članovi GKM-a posjetili su i kompaniju MANN+HUMMEL razgovarali su i s glavnim odgovornim finacijskim direktorom  Axel Schmidt-Ewigom te voditeljom proizvodnje Dejanom Karanom. Upoznali su pritom predstavnike GKM  o implementaciji dvojnog obrazovanja  u njihovoj kompaniji  koje prati njemačke standarde.  Tema dvojnog obrazovanja je i od velike važnosti u Hercegovačko-neretvanskoj županiji jer se potražnja poduzeća za navedenim obrazovanjem kroz aktualni obrazovni sustav ne može ostvariti.
MAN+HUMMEL su najveći  njemački investitori u BiH koji imaju preko 600 zaposlenih.

Predstavnici GKM, Jens Muller i Saša Rosić-Milinković, bili su oduševljeni  profesionalizmom i visokim standardima koji vladaju u ovoj kompaniji.

Gospodin Jens Mueller, stručnjak za ekonomski razvoj,  prilikom svoje posjete ovim općinama razgovarao je i s gospodinom Osmom Saračevićem , vlasnikom kompanijom "Saračević d.o.o"  te potpredsjednik udruge poduzetnika iz Tešnja  s kojim je raspravljao  o potrebnim promjenama kako bi se ostvarila bolja poslovna klima.