"Koliko znam, privatizacija takozvanih 'zlatnih koka' nije predviđena reformskom agendom, niti je bilo koja međunarodna financijska institucija to postavila kao zahtjev ili uvjet'', rekao je predsjedatelj Vijeća ministara Denis Zvizdić u intervjuu za Oslobođenje.

''Naprotiv, reformska agenda nudi izlaz iz trenutne ekonomske situacije putem smanjenja javne potrošnje i povećane financijske discipline na svim razinama vlasti", dodao je.

Kaže kako će vlasti u BiH stabilizirati svoje proračune i socijalne fondove i bit će sve manje ovisne o stranim kreditima ako provedu reforme, povećaju konkurentnost proizvoda, privuku investicije, otvore radna mjesta, usklade obrazovanje sa potrebama društva i tržišta rada, učine socijalna davanja realnim i pravednim.

''Zadovoljan sam dosadašnjim radom Vijeća ministara BiH. Usvojili smo, za nešto više od tri mjeseca našega rada, oko 500 različitih materijala, uključujući i Ekonomsku reformsku agendu'', rekao je Zvizdić.

Kaže kako je time značajno dinamiziran europski put Bosne i Hercegovine, da su pokrenuli potrebne reforme i definirali okvir ekonomskog oporavka i rasta te usvojili strategije za borbu protiv korupcije i jačanje vladavine prava.

''Zadovoljan sam i pozitivnim ocjenama koje je Vijeće ministara dobilo od brojnih domaćih i međunarodnih dužnosnika, institucija i organizacija koji prate naš rad. Zasluga pripada svim članovima Vijeća ministara jer smo mi kolektivni organ koji svoje odluke donosi konsenzusom'', rekao je Zvizdić.

Na pitanje u čemu je problem Vijeća ministara sa smjenom Gorana Zupca, Zvizdić je rekao kako odgovor na to pitanje može dati samo Neovisni odbor Parlamentarne skupštine BiH jer prema Zakonu o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, Vijeće ministara može razriješiti direktora SIPA isključivo prema uvjetima i procedurama koje provodi Nezavisni odbor.

''Dakle, Vijeće ministara BiH nema nikakvu nadležnost nad radom Nezavisnog odbora, dok Nezavisni odbor ima stvarne nadležnosti nad radom SIPA i direktora SIPA. Ako, i kada, Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH dostavi Vijeću ministara BiH zahtjev za suspenziju ili razrješenje g. Zupca, to će biti stavljeno na dnevni red i Vijeće ministara će se odmah očitovati o takvom aktu. Takav zahtjev još uvijek nismo dobili'', rekao je Zvizdić.

Naveo je i, između ostalog, kako je potrebno da osoba koja bude na mjestu direktora OSA-e u potpunosti ispunjava stručne i profesionalne kriterije koji uključuju i sposobnost suradnje kako unutar BiH, tako i na regionalnoj i međunarodnoj razini.