Za registraciju tvrtke u BiH potrebno je 67 dana i 911 maraka, navodi se u analizi pod nazivom "Lakoća poslovanja u 2016. godini u BiH", koju je objavio Federalni zavod za programiranje razvoja. U izvještaju je analizirano što je sve, prema važećoj zakonskoj regulativi zemlje, potrebno lokalnom poduzetniku ako želi otvoriti malo ili srednje poduzeće, dobiti građevinsku dozvolu te legalno izgraditi poslovni objekt u BiH.

Osnovi podaci pokazuju kako je za registraciju tvrtke u BiH potrebno poduzeti niz pravnih koraka. Upravo ovi birokratski podaci i ogromna papirologija već godinama tjeraju potencijalne investitore iz države jer procedura predugo traje. U analizi Federalnog zavoda za programiranje razvoja predstavljene su sve procedure za registraciju tvrtke, piše Avaz.

Da bi netko, naime, pokrenuo biznis u BiH, potrebno je da potpiše akt o osnivanju te ga ovjeri kod notara. Ova procedura traje pet dana, a košta 400 KM. Za dobivanje potvrde od banke da je puni iznos kapitala uplaćen i da je uplaćena provizija registracije na račun proračuna Županijskog suda potreban je dan i ova usluga je besplatna.

Za potvrdu poreznih tijela da osnivači nemaju poreznih dugovanja potreban je također dan, uz naknadu od 15 maraka, a za sudsku registraciju na općinskim sudovima deset dana, uz obvezno plaćanje naknade od 405 KM. Novi vlasnik tvrtke pečat poduzeća mora platiti 40 KM i za ovu uslugu mora čekati dan. Na dobivanje općinskog odobrenja za bavljenje planiranim djelatnostima čeka se deset dana i ono košta deset KM.

Obavijest o početku poslovnih aktivnosti u Županijskog ministarstvu gospodarstva traje dan, prijava poduzeća za dobivanje poreznog broja u odgovarajućem poreznom uredu pet dana, otvaranje računa poduzeća u poslovnoj banci dan i za ove usluge nema naknade. Za PDV registraciju potrebno je 30 dana i 40 KM. Kada je u pitanju prijava zaposlenih na zdravstveno i mirovinsko osiguranje, čeka se dan, uz doplatu od 1 KM. Za dobivanje građevinske dozvole u BiH potrebno je završiti 15 postupaka koji traju 184 dana, dok ukupni troškovi za to iznose više od 100.000 KM. Samo za priključenje struje potrebno je završiti osam procedura, a na priključak se čeka 125 dana.