Na završnoj svečanosti 26. međunarodnog susreta vinogradara i vinara Sabatina 2016. održanom u Neumu od 3. do 6. studenog dodijeljena su šampionska, zlatna, srebrna i brončana priznanja te diplome za najbolje ocijenjena vina, alkoholna pića, te kvalitetu proizvoda iz oblasti vinogradarstva i vinarstva.

Šampion za najbolje ocijenjeno vino je traminac izborna berba bobica 2012. – Iločki Podrumi d.d.,Ilok, Hrvatska; Šampion crnih vina Vranac Andrija selekcija 2013. -Podrumi Andrija d.o.o., Čitluk, Bosna i Hercegovina; Šampion bijelih suhih i polusuhih vina je Trijumf Barrique 2012. – Vinarija Aleksandrović, Topola, Srbija.

Za Najbolje otvoreno crno vino proglašen je merlot 2015. – Vinarija Škaulj, Nadin; Najbolje otvoreno bijelo vino je žilavka 2015. – Zdenka Milasa, Ljubuški, Najbolje mlado crno vino syrah 2016. – PZ Maslina i vino, Polača te Najbolje mlado bijelo vino chardonnay 2016. – Stjepana Vučemilovića iz Zadra.

Sabatina, koja je prvi put održana u BiH, godišnje okuplja vinogradare, vinare, stručnjake, someliere, proizvođače i distributere vinogradarsko-vinarske opreme, ugostitelje, trgovce, predstavnike resornih ministarstava, medije i druge sudionike vezane uz vinogradarstvo i vinarstvo iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i drugih zemalja regije.

Organizatori manifestacije bili su Zadružni savez Dalmacije i Hrvatska udruga vinarskih gradova iz Hrvatske, a suorganizatori Federalni agromediteranski zavod Mostar i Grand hotel Neum iz Bosne i Hercegovine. Manifestacija je održana pod visokim pokroviteljstvom člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragana Čovića, te pod visokim supokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar- Kitarović, prenosi portal Manager.ba.